Ubytování a Hotely v Paříží : Paříž - Francie

Pokud jste se rozhodli navštívit toto kosmopolitní město, nebudete litovat ani jedné vteřiny svého času. Perla „šestiúhelníku“, jak sami Francouzi svou zemi nazývají, nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství podnětů k zábavě, poznání, relaxaci a radosti.Co byste si tedy při návštěvě Paříže neměli nechat ujít?

Arc De Triomphe
Arc De Triomphe


Rozhodně byste neměli vynechat procházku po Champs Élysses. Na začátku (či konci) této světoznámé ulice se do výšky 51m tyčí Vítězný oblouk (Arc de Triomphe), jehož stavbu si v roce 1806 objednal sám Napoleon, aby vzdal čest své armádě. Z horního patra Vítězného oblouku se můžete kochat krásnou vyhlídkou na hvězdicovité náměstí Place d´Étoile, což je starší název pro Place Charles de Gaulle. Champs Élysses vede až k Place de la Concorde a nabízí Vám jedinečnou příležitost prohlédnout si výlohy těch nejprestižnějších světových návrhářů jakou jsou Gucci, Prada nebo Louis Vuitton. Když suchou nohou překročíte Seinu přes nádherný most Pont de la Concorde, dostanete se až k budově Invalidovny a jejím rozlehlým zahradám. Cesta Vám bude trvat zhruba 45 minut.

Tour Eiffel
Tour Eiffel


Také byste neměli opomenout návštěvu Eiffelovky (Tour Eiffel). Mnozí tvrdí, že věž byla v době svého zkonstruování se svými 324m nejvyšší stavbou světa. V současnosti je nepřehlédnutelnou dominantou Paříže, která rozhodně stojí za menší fyzickou námahu při výstupu na jednu ze tří přístupných plošin. Pro ty, kteří jsou již chozením po francouzské metropoli znaveni, doporučujeme využít výtahu. Avšak je nutné počítat s tím, že návštěvníků, kteří si chtějí užít pohledu na Paříž z ptačí perspektivy, je v každém ročním období hodně, a proto si na výstup budete muset aspo? půl hodinky počkat. Čekání můžete například využít k nákupu suvenýru v podobě malé Eiffelovky od pouličních prodavačů. První záchytný bod Vašeho výstupu představuje patro ve výšce 57m (vstupné pěšky/výtahem 3,80€/4,20€), kde si lze prohlédnout audiovizuální muzeum dokumentující stavbu věže. Druhé patro se nachází ve výšce 115m a výstup nebo výjezd na něj Vás přijde na 3,80€/7,70€. Do třetího patra se dostanete pouze výtahem za 11€, ale vyhlídka z 276m výšky pro Vás bude nezapomenutelným zážitkem. Až si ji vychutnáte, využijte i možnosti navštívit na stejném patře místnost věnovanou střípkům z historie věže. Po této náročné prohlídce si můžete odpočinout na rozlehlých trávnicích, které se rozprostírají kolem věže a pozorovat lidské hemžení. Pokud byste měli čas a chuť strávit romantický večer ve dvou, nenaleznete lepší místo než travnaté plochy pod osvětlenou Eiffelovkou. Šampa?ské zakoupíte od pouličního prodejce a pak už nezbývá než popřát: „ Příjemný večer!“

Seine
Seine


Nejkrásnější podívanou na pamětihodnosti kolem řeky nabízí tzv. Bateau Mouche – nebo-li malé vyhlídkové čluny brázdící Seinu podél těch nejznámějších památek jako jsou Notre Dame, Hotel de ville, La Conciergerie, Louvre, Place de la Concorde, Grand Palais atd. Přes 70 minut si budete moci vychutnávat velkolepost budov, které byly svědky mnoha historických událostí. Dojem z plavby bude umocněn zastávkami přímo pod turisticky nejvyhledávanějšími památkami. Plavbu Vám zpříjemní průvodci, ostřílení historici, kteří neváhají do svého výkladu zahrnout i společenské pikantnosti.Vodní turistiku po Seině provozuje několik společností, u každé však máte možnost vyžádat si výklad minimálně v anglickém jazyce. Ceny se liší dle Vašeho přání. Můžete si užít noční romantickou plavbu pod osvětlenými památkami a vychutnat si výtečnou večeři při svíčkách (od 95€) či na výletních parnících poobědvat (od 45€) nebo památky shlédnout klasicky jen s výkladem (od 8€). Nástupiště jsou snadno přístupná z nábřeží např. u Eiffelovky, katedrály Notre Dame nebo Pont d´Alma. Provozní doba se většinou pohybuje v rozmezí 10 – 23h v létě, 11-21h v zimě a loďky vyplouvají každých 30min.

Sacre Coeur
Sacre Coeur


Pokud si chcete vychutnat atmosféru umělecké stránky Paříže, neměli byste vynechat večerní výstup na Montmartre k bazilice Sacré-Coeur. Zde si kromě nádherného výhledu na osvětlenou Paříž a prohlédnutí baziliky můžete užít při posezení v útulné kavárně i poslech živé hudby a na památku si odnést třebas vlastní portrét namalovaný místním umělcem. Při proplétání se úzkými uličkami se dostanete k slavné kavárně Guerbois, kde se scházeli především impresionističtí malíři.

Zajímavostí je i fakt, že každou první neděli v měsíci je vstup do většiny muzeí zdarma. Stinnou stránkou tohoto dne je však počet návštěvníků, který je enormní a musíte počítat i s několikahodinovým čekáním. Muzea bývají zavřena v pondělí a otevřena v ostatní dny od 9.30-18h. Za shlédnutí rozhodně stojí Musée d´Orsay (vstupné 7,50€), Centre George Pompidou a mnoho dalších. Komu se již do ruky dostal román Dana Browna Šifra Mistra Leonarda, nenechá ho chladným skleněná pyramida nad vchodem do muzea Louvre a jeho následná návštěva (13 € pro všechny expozice; 8,50 € pro stálé výstavy). Vzhledem k tomu, že kniha je opravdovým bestsellerem je nutné počítat s čekáním min 30 minut způsobeném mimo jiné i přísnými bezpečnostními opatřeními.Vstupenka je celodenní, takže až Vás omrzí dlouhé chodby a muzejní vůně, můžete si zajít odpočinout do kavárny na nábřeží a do muzea se poté vrátit.

Pokud hodláte Paříž navštívit v letních měsících nezapome?te si v informačním centru vyzvednout brožurku „Paris d´été“. Ve městě totiž neprobíhá jen nespočet koncertů různých žánrů a světadílů ale taktéž mnoho výstav a promítání filmů, které jsou buď zcela zdarma nebo pouze za malý poplatek. Díky těmto představením lidských dovedností zárove? prozkoumáte různá zákoutí Paříže, které byste jinak neměli důvod navštívit. Dalším lákadlem je i tzv. Paris Plage – každý rok je na 3.5 km břehu Seiny navezen písek, aby i ve městě bylo kde si užít prázdninové atmosféry.

Příměstské pařížské části

Pokud Vás již omrzí ruch centra, vydejte se na samotný okraj města. Zde naleznete rozsáhlá zábavní centra, která potěší nejen děti ale i dospělé. Na severu Paříže můžete navštívit centrum vědy a techniky La Villete (metro linka 7). Buďte si jistí, že takovýto výlet Vám zabere celý den. V areálu máte totiž Vy a Vaše děti jedinečnou možnost vyzkoušet si většinu fyzikálních a přírodních zákonů na vlastní kůži. Můžete navštívit areál věnovaný zvuku, akvárium nebo 3D kino, kde si díky speciálním brýlím zaplavete například vedle žraloka a mnoho dalších expozic. Za celodenní zabavu zaplatíte vstupné 7,50€ a do planetária 10,50€.

Pro děti je jedinečným zážitkem návštěva Disneylandu, který se nachází 32 km východně od Paříže (z Paříže můžete jet linkou R.E.R A). Zábavný park nabízí přes 50 pohádkových atrakcí, představení a přehlídek. Jistě nevynechejte návštěvu Světa dobrodružství nebo Země pirátů. Mezi oblíbené atrakce patří i Velká dráha Indian Jonese, Chrám zkázy a cesta na měsíc, při které se proletíte po vystřelení z kanónu kolem osvícených planet. Park je po většinu roku otevřen od 10-20h. Vstupné na jeden den je 45€ za dospělého, 36€ za dítě.

Pokud zatoužíte po vodních hrátkách je pro Vás ideální návštěva Aquaboulevard. V areálu naleznete 11 obřích tobogánů rozdělených dle náročnosti, bazén s vlnobitím, řeky s protiproudem, výřivky, plavecké bazény a mnoho služeb spojených s relaxací jako jsou např. masáže a další. Otvírací doba je v rozmezí 9-23h. Vstupné na 6 hodin je 20€ pro dospělé a 10€ pro děti. Aquapark se nachází nedaleko Pont de Sévres.

Pro milovníky historie a obdivovatele Ludvíka XIV. doporučujeme návštěvu zámku ve Versailles. Zámek je otevřen od 9-17h (13,5 € s průvodcem), zahrady od 8-18 (vstupné 7€). Zámek se nachází jihovýchodně od Paříže. Pokud byste rádi využili MHD, jeďte z centra linkou R.E.R C.

Jídlo a pití

Při jakékoliv návštěvě Francie, a u Paříže to platí dvojnásob, byste neměli nechat bez povšimnutí jeji vyhlášenou gastronomii. V Paříži máte jedinečnou možnost ochutnat typická jídla nejen z většiny francouzských regionů, ale i z celého světa! Stačí si jen vybrat z lákavé nabídky např. čínských, japonských nebo indických pokrmů. Co se pití týče nabízí Vám Francie ta nejchutnější vína za přívětivé ceny. Tak proč byste měli upíjet drahou minerálku, když si můžete pochutnat na Cabernet Sauvignon nebo letošním Beaujolais?
Pokud Vás přepadne chuť na čokoládu ve večerních hodinách, kdy už mají potraviny zavřeno, nevěšte hlavu. Projděte se kolem pár bloků a z 99% narazíte na tzv. „Arabe au coin“. Tak francouzi nazývají nonstop smíšené zboží provozované pracovitým Arabem, neboť jen ten má otevřeno téměř vždy, když něco potřebujete.

Městská hromadná doprava


Periere entrance
Periere entrance


Paříž je dokonale protkaná městskou hromadnou dopravou. Metro má 15 linek, které křižují centrem francouzské metropole a spojují ji tak s blízkým předměstím. Linky vyjíždějí v 5.30 a fungují do 0.30h. Samostatná jízdenka stojí 1,40€. Ušetříte pokud si koupíte tzv. Carnet de 10 tickets, kdy za 10 jízdenek zaplatíte 10,70€. Pokud máte na pobyt v Paříži 7 dní vyplatí se tvz. Carte orange hebdomadaire, která Vás přijde na 15,70€ pro 1.-2. městskou zónu (nebo-li centrum) a uplatníte ji na autobusy i metro. K jejímu vydání budete potřebovat jednu fotografii pasového formátu.
A proč se alespo? jednou svézt metrem? Každá stanice metra má totiž svou osobitou atmosféru. Kde jinde se Vám poštěstí, že při jízdě do práce Vám bude naživo hrát saxofonista jazzové melodie? Kde jinde najdete historické stanice metra vyzdobené jako paláce? Kde jinde si na stropě stanice přečtete komiks?
R.E.R je metro, které spojuje Paříž s odlehlými příměstskými částmi jako je např. Versailles. Má 4 linky se stejnou provozní dobou jako metro.
Pokud preferujete dopravu po silnici, využijte autobusů, které jezdí od 7-20.30h.

Tip


Notre Dame
Notre Dame


Máte-li na návštěvu Paříže jen 2 dny, je nutné, abyste měli dostatek energie na náročný program. Vaše první kroky by tedy měly vést za snídaní. Vyberte si z nepřeberného množství Cafés a objednejte si espresso a croissent (dohromady max 5€)– typickou francouzskou snídani a vychutnejte si živou ranní atmosféru. Svou pouť můžete začít s trochou historie na Vítězném oblouku. Dále se projděte po Champs Élysses a nakoupte si „chic“ módní dopl?ky. Když už budete mít v malíku módní kolekce současnosti, navštivte Louvre. V tomto muzeu, nejenže uvidíte královské korunovační klenoty ale můžete i odhalit tajemství záhadného úsměvu Mony Lisy. Rozhodně byste měli alespo? jednou zabruslit mimo známé turistické trasy – jinak by Vám totiž mohla uniknout jedinečná amatérská představení pouličních umělců.Večer se vydejte na Montmartre, kde můžete povečeřet či si jen příjemně posedět při živé hudbě.

Druhý den věnujte „levému břehu Seiny“ - Eiffelovka (Tour Eiffel), Musée d´Orsay (bývalé nádraží), Latinské čtvrti a Notre Dame. Stylová rozlučka s Paříží je večerní projížďka okolo památek, které jste si prohlédli za světla, na Bateau Mouche s večeří při svíčkách. Z odjezdu nemusíte být smutní. Paříž Vás chytne a nepustí. Není pochyb o tom, že se do ní ještě jednou vrátíte, třebas i za několik let a pečlivě prozkoumáte všechna místa, která jste předtím pouze letmo navštívili.
 
Hotel 007 s.r.o., IC : 27622410, DIC : CZ27622410, Adresa: K Hutim 303/72, Praha 9 - Hloubetin, 198 00, Czech Republic