STAROMĚSTSKÉ N?MĚSTÍ - PRŮVODCE PRAHOU - ZAJÍMAVOSTI

Staroměstské náměstí je srdcem Starého Města, které bylo původně malou osadou s trhem na tzv. Židovském ostrově. Nacházelo se zde nejstarší tržiště. Staroměstské náměstí se postupem doby stalo středem celého podhradí. Vedla jím významná komunikace, jež ústila do celního dvora, Ungeltu. Náměstí je lemováno mnoha zajímavými stavbami historické a architektonické hodnoty. Snad nejznámější je Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, dům U Kamenného zvonu, palác Kinských, chrám sv. Mikuláše, dům U Minuty a další. V centru náměstí je kruhové sousoší představující Jana Husa. Autorem díla je sochař L. Šaloun. Náměstí bylo v historii českého národa svědkem mnoha pohnutých momentů, vzpome?me například na popravu českých pánů roku 1621 po Bitvě na Bílé hoře. Dnes je náměstí plné ruchu a v době Adventu a před Velikonocemi také různých stánků a atrakcí. Při některých příležitostech se zde konají koncerty pod širým nebem.

 

V těsné blízkosti Staroměstského náměstí můžete strávit příjemné chvíle v Apartments Old Town , Praha.V malebných uličkách mezi Staroměstským a Václavským náměstím se nachází Apartments Central , Praha.

Staroměstská radnice s orlojem
Staroměstská radnice s orlojem

Staroměstská radnice s orlojem

Staroměstská radnice byla založena v roce 1338. V přízemí radnice naleznete turistické informace a sál vyzdobený alegoriemi města Prahy. Dominantou radnice je orloj, hodinový stroj z počátku 15. století. Každou hodinu se pod věží shromažďují turisté, aby shlédli v oknech její horní části "průvod" dvanácti apoštolů a podívali se na kostlivce, jež odměřuje čas. Nakonec jim kohout svým zakokrháním oznámí konec podívané. V dolní části věže se nachází dvanáct medailonů se znaky zvěrokruhu vytvořených Josefem Mánesem. Dnes jsou na jejich místě kopie.

 

Odbíjení Orloje můžete naslouchat každou hodinu, pokud se ubytujete v The Iron Gate Hotel and Suites *****, Praha, který se nalézá takřka pár kroků od Staroměstské radnice. A z oken Grand Hotel Praha ****, Praha se budete moci na proslulé astronomické hodiny i dívat.

 


Kostel Panny Marie před Týnem
Kostel Panny Marie před Týnem

Kostel Panny Marie před Týnem

Jde o hlavní kostel Starého Města vybudovaný v 15. stol. v gotickém slohu. Jeho interiér je barokní. V chrámu leží pochován známý astronom a hvězdář Rudolfa II. Tycho de Brahe.


Dům u Kamenného zvonu
Dům u Kamenného zvonu

Dům u Kamenného zvonu

Vedle paláce Kinských se nachází krásný gotický dům U Kamenného zvonu. Je to jeden z nejnádhernějších středověkých domů, původně románský, později přestavěn v gotickém slohu. Tento dům byl sídlem české královny Richenzy, manželky Václava II. Na vnějším rohu si můžete všimnout domovního znamení, kamenného zvonu. V domě je dnes galerie a malá knihovna, zaměřená především na knihy o umění a přístupná veřejnosti.

 
Hotel 007 s.r.o., IC : 27622410, DIC : CZ27622410, Adresa: K Hutim 303/72, Praha 9 - Hloubetin, 198 00, Czech Republic