STARÉ MĚSTO - PRŮVODCE PRAHOU - ZAJÍMAVOSTI

Tato část města se Staroměstským náměstím je pravým srdcem Prahy. Samotné Staré město tvoří spousta úzkých uliček, které vytyčil už dávný středověk a ve kterých je docela snadné (a velmi příjemné) zabloudit. Být ubytován na Starém městě je krásný zážitek, který příjemně doladí pobyt v naší stověžaté Praze.

Na výběr máte hned několik výjimečných hotelů, jako například Hotel Haštal Old Town ***, Praha, Hotel MELANTRICH ***, Praha, Hotel CENTRAL Prague ***, Praha nebo Apartments Hastalska , Praha.

Staroměstská mostecká věž
Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž představuje vstupní bránu na Karlův most ze Starého Města. Jejím stavitelem byl Petr Parléř, který stavbě vdechl krásný gotický ráz. Ve věži zpřístupněné veřejnosti je umístěna i stálá expozice hudebních nástrojů.


Královská galerie
Královská galerie

Královská galerie

Praha 1, Křížovnické náměstí 3

V Královské galerii se nachází expozice pokladu ze státní pokladny z dob křižáckých válek. V podzemí si můžete prohlédnout kapli sv. Františka s krápníkovou výzdobou pocházející ze 17. století.


Klementinum
Klementinum

Klementinum

Praha 1, Staré Město, Mariánské náměstí

V rozlehlé bývalé koleji jezuitského řádu se dnes nachází Národní knihovna České republiky a Státní technická knihovna. Hlavním architektem byl italský stavitel C. Lurago.


Obecní dům
Obecní dům

Obecní dům

Praha 1, Náměstí Republiky

Nádherný secesní dům, dnes využívaný především jako koncertní a výstavní prostory. Exteriéry i interiéry jsou navrženy v bohatosti a zdobnosti "Krásného stylu". Na jeho výzdobě se podílela celá řada významných umělců, jakými byli A. Mucha, J. V. Myslbek, L Šaloun, M. Švabinský, M. Aleš a J. Ženíšek. Po rozsáhlé rekonstrukci byl slavnostně otevřen na jaře roku 1997.

V bezpřostřední blízkosti Obecního domu se nachází luxusní Hotel Pariz *****, Praha.


Klášter sv. Anežky
Klášter sv. Anežky

Klášter sv. Anežky

Praha 1, Anežská ulice

Klášter Na Františku je raně gotická stavba. Klášterní komplex byl vybudován králi Václavem I. a Přemyslem II v letech 1234 až 1280. Dnes se zde nachází stálá expozice Národní galerie (České malířství a sochařství) a koncertní sál.


 

Královská cesta

Půjdete-li touto cestou, budete moci pomyslně následovat trasu korunovačních slavností českých králů. Je lemována významnými památkami spojujícími Staré Město a Hradčany se vstupní branou Pražského hradu. Cestu tvoří Prašná brána, Celetná ulice, Staroměstské náměstí, Karlova ulice, Karlův most, Mostecká ulice a Nerudova ulice. Narazíte na ní také na mnoho obchodů s uměleckými řemesly či suvenýry a řadu typických českých hospůdek, které Vám Cestu jistě zpříjemní.


Prašná brána
Prašná brána

Prašná brána

Praha 1, Na Příkopech

Vedle Obecního domu, na začátku Celetné ulice se nachází tzv. Prašná brána. Roku 1475 ji postavil v gotickém stylu Matyáš Rejsek. V minulosti sloužila též jako skladiště střelného prachu.


Stavovské divadlo
Stavovské divadlo

Stavovské divadlo

Praha 1, Ovocný trh

Stavovské divadlo bylo vybudováno v letech 1781 až 1783. Roku 1787 se zde konala premiéra Mozartovy opery Don Giovanni, která slavila u Pražanů velký úspěch. Zajímavé je, že až do roku 1920 se v Tylově divadle hrálo německy.


Karolinum
Karolinum

Karolinum

Praha 1 Ovocný trh 5

Karolinum je nejstarší komplex budov Univerzity Karlovy, která byla založena císařem Karlem IV. v roce 1348. V prostorách Karolina se konají dočasné výstavy.


Betlémská Kaple
Betlémská Kaple

Betlémská Kaple

Praha 1, Betlémské náměstí

V 50. letech 20. stol. byla kaple kompletně zničena a dnes tedy můžete obdivovat pouze přesnou kopii postavenou architektem J. Fragnerem. Původně gotická kaple datovaná od roku 1391, byla zbudována pro české bohoslužby. Kázal zde též reformátor Jan Hus.Pražské Židovské Město
Pražské Židovské Město

Pražské Židovské Město

Praha 1, Staré město

Židovské město je opravdovým evropským unikátem, neboť se v něm do současné doby zachovalo mnoho neporušených staveb (synagogy, městská židovská radnice a židovský hřbitov).

 
  • Klausova synagoga - založená roku 1680; jsou zde vystaveny hebrejské rukopisy a staré tisky.
  • Pinkasova synagoga - založená v roce 1479 rabínem Pinkasem, po II. světové válce byl zde zřízen památník obětem nacizmu - "Památník Židů".
  • Maiselova synagoga – můžete se podívat na expozici stříbrných předmětů pocházejících z dalších českých synagog.
  • Židovská městská radnice – pochází z poloviny 16. století, všimněte si hodin – čas se na nich odečítá zcela netradičně.
  • Dřívější obřadní sál – je zde umístěna výstava kreseb dětí z koncentračního tábora v Terezíně.
  • Starý židovský hřbitov - byl založen v polovině 15. stol. a pohřbívalo se na něm až do konce 18. stol. K nejstarším náhrobkům patří hrob Mordechaje Maisla, který zde byl pochován roku 1606. Nachází se zde hrob rabína Löwa (zemřel r. 1609). Vypráví se pověst, že pokud položíte kamínek na některý z hrobů a vyslovíte přání, splní se Vám.
  • Staronová synagoga - tato raně gotická budova pochází z 13. století.

Pro vstup do Židovského města je třeba opatřit si vstupenku. Je možné zakoupit si jednotnou vstupenku a navštívit postupně celý areál.

 
Hotel 007 s.r.o., IC : 27622410, DIC : CZ27622410, Adresa: K Hutim 303/72, Praha 9 - Hloubetin, 198 00, Czech Republic