MAL? STRANA - PRŮVODCE PRAHOU - ZAJÍMAVOSTI

Čtvrť Malá Strana byla založena v roce 1257 a rozprostírá se na svazích pod Pražským hradem. Ze všech částí Prahy se právě Malá Strana změnila za uplynulá staletí nejméně, od konce 18. století zde přibylo jen několik budov. Chloubou Malé Strany jsou impozantní barokní paláce a staré domy .Jejím centrem je Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Z Malé Strany je také krásný výhled přes Vltavu na Staré Město.
Na Malé Straně se lze ubytovat v řadě nádherných hotelů, odkud jsou všechny památky Prahy doslova na dosah ruky: Hotel Aria *****, Praha, Alchymist Grand Hotel and Spa *****, Praha, Hotel Alchymist Residence Nosticova *****, Praha či Hotel Residence TRINIDAD ****, Praha. Pokud hledáte v této lokalitě apartmány, doporučujeme Vám Apartments Trziste , Praha.Chrám sv. Mikuláše
Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše

Praha 1, Malostranské náměstí

Nádherná stavba pražského baroka tvoří uměleckou dominantu Malostranského náměstí. Před několika lety proběhla kompletní rekonstrukce interiéru chrámu sv. Mikuláše, díky níž mohou návštěvníci obdivovat působivou vzdušnost a lehkost architektury zvýrazněnou mistrovskou štukaturou napodobující barevnost mramoru. Stavba chrámu byla započata roku 1704 v barokním stylu. Architekty byli K. Dienzenhofer, K. I. Dienzenhofer a A. M. Lurago. Typickou měděnou střechu, dnes zelenou, vybudoval J. Mandelík. Chrám je otevřen denně od 9:00 do 16:30 hodin. Platí se vstupné.


Nerudova ulice
Nerudova ulice

Nerudova ulice

Tato ulice bývala kdysi hlavní přístupovou cestou vedoucí k Pražskému hradu. Jméno získala po slavném českém básníku a spisovateli Janu Nerudovi, který žil v domě U Dvou sluncí. V Nerudově ulici naleznete malebné restaurace, krámky se suvenýry či s ukázkami uměleckého řemesla i hotely a ambasády. Za povšimnutí stojí zajímavá architektura paláců a domů, s nimiž se nezřídka pojí strašidelné pověsti a mýty. V domě č. 15 se nachází palác Kinských, postavený ve stylu vrcholného baroka, jeho architektem byl A. Lurago.
V této malebné uličce si můžete vybrat z řady útulných hotelů, jako například Hotel U Zlateho Kola ****, Praha, Hotel ZLATA HVEZDA ****, Praha, Hotel Dum U CERVENEHO LVA ****, Praha nebo Hotel U Brany ****, Praha.

Chrám Panny Marie Vítězné
Chrám Panny Marie Vítězné

Chrám Panny Marie Vítězné - Pražské jezulátko

Praha 1, Karmelitská 13

Chrám, postavený na pódiu se schodištěm, patří mezi první barokní stavby v Praze. V kryptě pod kostelem se nacházejí ostatky příslušníků řádu karmelitánů. V 1. polovině 17. století darovala kostelu kněžna Polyxena z Lobkowicz sošku Jezulátka (El Nino), vyrobenou v 16. století ve Španělsku. K sošce dnes putují lidé z celého světa, jako výraz díků jsou Jezulátku darovány šaty - jejich sbírku můžete spatřit v místnosti v horním patře kostela, vchod je vpravo od oltáře. Soška sama je zřejmě dřevěná, dřevo je potaženo plátnem a na něm je z vosku vytvarováno děťátko. Úcta k tomu, koho soška představuje, a materiál, ze kterého je vyrobena, asi nikdy nedovolí podrobné zkoumání. Vosk totiž křehne, takže každý dotyk může být nebezpečný.

Původ sošky zahaluje dodnes tajemství. Koluje o něm půvabná legenda převyprávěná nynějším strážcem Jezulátka:

Na přelomu století jedenáctého a dvanáctého zuřily na poloostrově Pyrenejském boje mezi křesťanskými vládci a Maury. Tenkrát byl prý v jižním Španělsku nedaleko řeky Guadalquiviru mezi Sevillou a Córdobou klášter. Ten byl nájezdem Maurů rozvrácen a do jeho trosek se vrátili jen čtyři zbylí mniši. Jeden z nich jmenoval se Josef a vynikal zvláštní úctou k Dítěti Ježíši a svaté rodině nazaretské. Jednou tento zbožný muž pracoval na dvoře, vtom zjevilo se mu dítě překrásné a vyzvalo ho k modlitbě. Bratr se modliti počal pozdravení andělské a když dospěl ke slovům: "požehnaný plod života tvého Ježíš", řeklo dítě: "To jsem já!". Nato zjevení zmizelo, avšak bratr Josef jej z paměti vymazat nemohl a toužebně přál si znovu se s ním setkat, ovšem nebylo mu to dopřáno. Chtěl si tedy opatřit jakousi náhradu a vytvořit sošku Dítěte. Zestárl a jeho touha se nenapl?ovala. Stále zkoušel vymodelovat z vosku tvář co nejvěrnější té, kterou spatřil, ale stále se svým dílem nebyl spokojen. Až jednou, to už byl hodně starý, zjevilo se mu Dítě znovu se slovy: "Přišel jsem se ti ukázat, abys mohl dokončit sošku věrně podle mé podoby." Bratr Josef se hned chopil práce. Ani sám nevěděl, jak jeho ruce hnětly měkký vosk a jak vytvářely tvář, kterou vnímal jako sen. Netrvalo dlouho a dílo bylo hotovo. Zjevení opět zmizelo, avšak bratr Josef překypoval vnitřním štěstím. Byl nesmírně unaven, proto složil hlavu do dlaní, ale na tomto světě se už neprobudil.

V kostele jsou během týdne slouženy také bohoslužby v cizím jazyce (např. německy, francouzsky, španělsky a italsky). Vstup do chrámu je volný, v čase bohoslužeb jsou turistické prohlídky zakázány. V blízkosti Chrámu Panny Marie Vítězné se nachází Hotel WILLIAM ***, Praha.


Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Malostranská mostecká věž

Praha 1, Malá Strana

Konec Karlova mostu na Malé Straně je rámován dvěma věžemi. Mladší z věží, postavená v 60. letech 15. století, se pyšní krásou pozdní gotiky. V měsících od listopadu do března je však veřejnosti uzavřena. Od dubna do října je otevřena od 10:00 do 18:00 hodin. Z oken věže se Vám naskytne krásný pohled na Karlův most s jeho sochami a umělci.

Petřínské bludiště
Petřínské bludiště

Petřínské bludiště

Praha 1, Petřínské sady

Poblíž Petřínské rozhledny můžete navštívit známé zrcadlové bludiště, oblíbené zvláště dětmi. Stejně jako rozhledna byla i tato stavba vybudována u příležitosti Jubilejní výstavy na konci 19. století. V jedné z místností je instalován panoramatický obraz bitvy se švédskými vojsky na Karlově mostě v roce 1648.


Lanová dráha
Lanová dráha

Lanová dráha

Na Petřín se můžete nechat vynést také lanovou dráhou, která je součástí MHD. Za dvanáctikorunový lístek Vás lanovka vynese z Újezdu přes Nebozízek až na Petřín.Můžete ji využít denně od 9:15 do 20:45 hodin.


Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna

Praha 1, Petřínské sady

K rozhledně můžete vyjet lanovkou nebo si udělat příjemnou procházku po svazích Petřína. Možná se Vám při pohledu na rozhlednu vybaví jedna velmi známá stavba: slavná pařížská Eiffelova věž. Petřínská rozhledna je totiž šedesát metrů vysoká zmenšenina "Eiffelovky". Tato železná konstrukce byla postavena v roce 1891 u příležitosti Jubilejní stoleté výstavy. Jejím architektem byl E. Prášil. Petřínské sady jsou ideálním místem pro relaxaci a procházky.

V okolí Petřínských sadů si můžete vybrat z několika apartmánů: Apartments V Lesicku , Praha, Apartments Zubateho , Praha, Apartment Ujezd , Praha a nebo Apartments Kroftova , Praha.


Kampa
Kampa

Kampa

Kampa je malebný ostrov u Karlova mostu. Je opředena řadou pověstí a báchorek, její uličky působí tajemně zvláště při večerním osvětlení. Narazíte zde na krásná zákoutí, náměstíčka, obchůdky a restaurace. Projdete se kolem slepého ramene Vltavy, Čertovky, na níž bylo v minulosti mnoho mlýnů a která odděluje Kampu od Malé Strany. Na Kampě se nachází i tzv. Lennonova zeď, symbol svobody v letech totality. Byl na ní namalován velký portrét Johna Lennona. Dnes si na ní můžete přečíst vzkazy v různých jazycích. Park na Kampě je zvláště v jarních a letních měsících využíván jako místo setkání, pikniků a odpočinku. Na okraji parku je zahalen v zeleni i Werichův dům, který v minulosti obývala nejedna významná osobnost české kultury. V budoucnosti bude v domě zřízeno muzeum Jana Wericha.

Jen pár kroků od Kampy se nachází luxusní HOTEL KAMPA BEST WESTERN  - STARA ZBROJNICE ****, Praha.Karlův most
Karlův most

Karlův most

Praha 1, Staré město - Malá Strana

?ekne-li se Praha, většina turistů si vybaví Karlův most. Je to nádherná, pyšná stavba, která již přečkala mnoho bouří času a nepřízní přírody. Stojí na místě bývalého mostu Juditina, který byl zničen povodní roku 1342. Někdy se mu také říká "Kamenný most" Stejně jako snad všechna místa staré Prahy, i Karlův most je opředen bájemi. Hned první se vztahuje k jeho stavbě: aby byla zajištěna jeho pevnost, prý se do malty přidávala syrová vejce. Stavba Kamenného či také Pražského mostu byla jednou ze stavebních počinů císaře Karla IV. Základní kámen byl položen roku 1357. Most je dlouhý 515 metrů a jeho šířka je 10 metrů. Od 17. století byly na jeho pilíře postupně umísťovány sochy a sousoší významných sochařů pražského baroka (M. Braun a F. M. Brokoff a další). Dnes jsou tyto sochy nahrazeny kopiemi. Procházku po mostě zpříjem?ují pouliční hudebníci a výtvarníci nabízející v početných stáncích různé drobné umělecké předměty. Atmosféra Karlova mostu je nezapomenutelným zážitkem v jakoukoliv denní i noční dobu.

Co víc si může návštěvník Prahy přát, než bydlet právě u Karlova mostu. A právě toto přání si lze splnit, pokud se ubytujete v Hotel Residence Lundborg ****, Praha, Hotel BISKUPSKY DUM ****, Praha, nebo v Hotel BISKUPSKY DUM ****, Praha.

 
Hotel 007 s.r.o., IC : 27622410, DIC : CZ27622410, Adresa: K Hutim 303/72, Praha 9 - Hloubetin, 198 00, Czech Republic